خانه نرم افزار خانواده ادوبی برند جهانی

خانواده ادوبی برند جهانی

افزودن به لیست علاقه‌مندی‌ها
Loading...
چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ نرم افزار 51 بازدید

ادوبی برند جهانی

ادوبی برند جهانی

معرفی خانواده ادوبی برند جهانی

ادوبی یک نوع برند جهانی است که تقریباً همه کسانی که در اکوسیستم گرافیک فعال هستند و همه کاربران دنیای کامپیوتر نام آن را شنیده اند.

شرکت نرم‌افزاری آمریکایی با بازار بین المللی دبی نام دارد.

این شرکت در سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد به دلیل تمرکز بسیار بالایی که آدمی در طول تاریخ بر روی نرم افزارهای گرافیکی و ابزارهای تولید محتوای چندرسانه‌ای داشته است از خود نامی ماندگار به جا گذاشته است مشهور ترین نرم افزار شرکت ادوبی در میان کاربران دنیای کامپیوتر فتوشاپ و حداقل یک بار توسط هر کدام از آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است یا نامش را شنیده اند.

برترین برند دنیای گرافیک دیجیتال در زمان حال علاوه بر نرم‌افزارهای قبلی خود توجه زیادی روی نرم افزارهای تحت وب دارد.

علاوه بر فتوشاپ ادوبی آکروبات ریدر و فرمت مشهور pdf از اسامی وابسته به این برند بزرگ هستند. ادوبی توسط کارمندان سابق مرکز تحقیقات زیراکس پارک ساخته شد و هم اکنون با ۱۷ هزار کارمند در سراسر جهان یکی از بزرگترین برند ها به حساب می آیند می آید.

تاریخچه تاسیس ادوبی برند جهانی

کارشناس ادبی هم یکی از آن شرکت‌های گاراژ گاراژی دنیای فناوری است جان وارناک کارمند سابق زیراکس بود که با هدف گسترش زبان برنامه نویسی پست اس اسکریپت از این شرکت جدا شد در سال ۱۹۸۲ شرکت شرا در گاراژ خانه به وجود آورد چارلز گسچه با وارناک در تاسیس این شرکت همکاری کرد
چارلز هم زیراکس را به همین دلیل ترک کرد .
جان و چارلز با همکاری هم نام ادبی را از روی نه در لوس سانتوس محل زندگی وارناک برگزیدند این نر از پشت خانه وارناک رد میشد ماروا وارناک همسر وارناک لوگوی اولیه شرکت را طراحی کرد.

اپل در آن زمان ها همکاری بسیار نزدیکی با زیراکس و کارمندان زیراکس پارک داشت مجوز استفاده از زبان را برای پرینتر های خود خریداری کند این انتقال مجوز یک نوع شروع عصر انتشارات کامپیوتری بود.

کوه به هرحال استیو جابز که متوجه پتانسیل های بالای زیراکس و کارمندان آن بود در آغاز شروع فعالیت پیشنهاد خرید ادبی را به بنیانگذاران ارائه کرد قیمت پیشنهادی ۵ میلیون دلار بود جالب است که وارناک و گس چه با این پیشنهاد مخالفت کردند.

البته سرمایه‌گذاران آن زمان آدوبی بنیانگذاران را وادار کردند تا باجابز همکاری کنند بالاخره استیو جابز مدیران ادبی را راضی کرد او ۱۹ درصد از سهام شرکت را به قیمتی ۵ برابر ارزش کل ان خرید علاوه بر آن حق مجوز اسکریپت اسکریپت رانیز برای ۵ سال پیش پیشاپیش پرداخت پرداخت کرد این فروش سهام و دریافت هزینه پیشاپیش مجوز ادوبی را اولین شرکت سیلیکون ولی با سوددهی در سال آغاز فعالیت تبدیل کرد.

بنیانگذاران ادوبی برند جهانی از کارمندان سابق زیراکس پارک بودند

وارناک و گچه در اوایل فعالیت مدل های گوناگون کسب و کار را تست کردن آنها مدل های ایده ها از کسب و کار متمرکز بر خدمات کپی تا سیستم اختصاصی برای دفتر چاپ و انتشار ذرات را در نظر بگیرند و بعد از مدتی آنها تمرکز خود را بیشتر روی نرم‌افزارهای مخصوص چاپ گذاشتن زبان پست اسکریپت به اسم Adobe postscript نخستین محصول آنها بود.

پست اسکریپت اولین استاندارد چاپ واقعی به واسطه کامپیوتر بود این زبان الگوریتم های برای توضیح دادن فرم حروف در بسیاری از زبانهای رایج را شامل می‌شد ادوبی بعد از مدتی و در سال ۱۹۸۸ خدمات مخصوص چاپ زبان کانجی را به سرویس های خود افزود بنیانگذاران این شرکت برای بالا بردن اعتبار زبان پست اسکریپت با تولیدکنندگان تجهیزات تایپ و پرینت نیز همکاری را به عمل آوردند همکاری با شرکت های دیگر فعال در رابطه با تایپ تا چاپ مرحله خیلی مهمی از پیشرفت فعالیت های ادوبی می باشد.

آنها در اول برای همکاری به compugraphic از مهمترین و بزرگترین شرکت‌های فعال در رابطه با حروف چینی مذاکره کردن اما نتیجه این مصاحبه این بود که به توافق نرسیدند هدف بعدی این شرکت linotype بود که همکاری آنها اجازه استفاده از فونت هایHelveticeوTime new ronman را برای ادوبی به همراه داشت تا سال ۱۹۸۷ پست اسکریپت تبدیل به استانداردهای جهانی شد که ۴۰۰ نرم افزار و ۱۹ شرکت چاپ ازآن استفاده‌هایی کردن وارناک وقتی در توزیع انعطاف این زبان گفته بود که امکان پیاده‌سازی استانداردهای هنرهای گرافیکی در سیستم‌های چاپ اداری با این زبان وجود دارد.

کامپیوتری و نرم افزارهای مخصوص مصرف کننده

اولین مسئول های ادوبی بعد از عرضه پست اسکریپت فونت های کامپیوتری و استانداردهای آنها نیز بودند اولین مسئول آنها به شکل یک فونت ا اختصاصی به نام Type به این شرکت ارائه داده شد بعد از آن استاندارد True Type گسترش یافت که مقیاس پذیری و کنترل منظم و دقیق الگوی پیکسل فونت ها را به وجود می‌آورد مجوز این استاندارد به مایکروسافت نیز فروخته شد.

پست اسکریپت به عنوان زبان رابط کامپیوتر و پرینتر اولین محصول ادوبی بود

وارد شدن به بازار ادوبی برای مصرف کنندگان عادی در میانه‌های دهه ۱۹۸۰ انجام شد اولین محصول آنها illustrator بود که به عنوان یک نرم‌افزار ترور داری برای مکینتاش طراحی شد نرم‌افزاری که از دل توسعه فونتین شرکت بیرون آمد استریو نام دارد این نرم افزار قدم بسیار بزرگی در مشهور شدن پرینترهای لیزری مجهز به پست اسکریپت داشت.
ادوبی برند جهانی جور پیشرفت کرد که آنها در همان سال های اول به این فکر افتادند که عرضه عمومی سهام را ارائه دهند بازار نزدک در آگوست سال ۱۹۸۶ میزبان این شرکت شد سال ۱۹۸۹ مصادف بود با ارائه مسئولی که به پرچمدار ادوبی تبدیل می شد نرم افزار ویرایش گرافیکی فتوشاپ در همان سال برای میکن تاش ارائه داده شده نسخه 1.0 فتوشاپ به ثبات لازم رسیده بود و با بازاریابی عالی و بسیار خوب و دوبی به سرعت بازار را تحت سلطه خود درآورد.

چهار سال بعد نقطه عطف بسیار خوب بعدی در تاریخ ادبی به وجود آمده آنها فرمتpdfبا portable Document format را به همراه نرم افزار Adobe Acrobat معرفی کردند pdf امروز به استانداردهای جهانی در سیستم ایزو تبدیل شده است.
دهه ۱۹۹۰ فرمت دیگر و همچنین خرید شرکت های گوناگون از طرف علومی نیز همراه بود آنها در سال ۱۹۹۱ نرم افزار ویرایش ویدیویAdobe premier را عرضه کرد در سال ۱۹۹۲ شرکت OCR systems به واسطه آنها خریداری شد.
سال ۱۹۹۴ خرید بزرگ چرا بعدی از شرکت Aldus از بزرگان دنیا نرم‌افزارهای گرافیکی در آن زمان بود.

جهت کسب اطلاعات جامع تر در این خصوص به سایت لند جی اف ایکس مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید