خانه آموزش آموزش افترافکت اهمیت یادگیری نرم افزار افتر افکت

اهمیت یادگیری نرم افزار افتر افکت

افزودن به لیست علاقه‌مندی‌ها
Loading...

نرم افزار افتر افکت

اهمیت یادگیری نرم افزار افتر افکت

از جمله قدرتمند ترین ابزار های مخصوص پویانمایی دو بعدی و جلوه های ویژه ی سینما که در تمام جهان استفاده می گردد ،نرم افزار افتر افکت است . در واقع نرم افزار افتر افکت هماهنگی زیادی با .۲ش افزار هایی همچون Adobe Photoshop, Adobe Premiere و Adobe Audition دارد .

نرم افزار افتر افکت

به عبارت دیگر افتر افکت نرم افزاری کاربردی است که کار کردن با آن بسیار راحت می باشد چرا که این نرم افزار ساختار پیچیده ای ندارد .بطور کلی نرم افزارافتر افکت همانند برنامه های ویرایش فیلم در سراسر دنیا از قابلیت سیستم لایه ای و یا layer برخوردار است . نرم افزار افتر افکت به صورت بسیار پرقدرت در پروژه های تبلیغاتی و سینمایی کار می کند زیرا در حال حاضر تبلیغات و فیلمسازی نسبت به گذشته دچار تغییرات مثبت شده است و از حالت عکس و یا از حالت سکون به حالت متحرک و پویا تحول یافته است .

کاربرد های نرم افزار افتر افکت :

بیشترین کارایی که نرم افزار افتر افکت دارد ، در صنعت تصاویر متحرک ، تیتراژ فیلم ها و سریال ها ، تبلیغات تلویزیونی و فیلم های ویدیویی می باشد . شمار زیادی از فیلم های سینمایی و تبلیغات تلویزیونی که طرفداران زیادی دارد معمولاً از برنامه افتر افکت بهره گرفته اند ؛ چرا که این نرم‌ افزار در زمینه ترکیب و تلفیق تصاویر متحرک میزان قدرتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که ابزارهای مخصوص نقاشی در اختیار هنرمندان قرار داده است .

نرم افزار افتر افکت

کاربرد هایی که برای نرم افزار افتر افکت ذکر کرده‌ اند به طور کلی به سه بخش تقسیم می گردد که شامل موارد زیر است :

کامپوزیت
جلوه های ویژه
موشن گرافیک

کامپوزیت :

معمولا به مفهوم کامپوزیت ترکیب بندی نیز گفته می شود . یکی از اجزای اصلی و تفکیک ناپذیر نرم افزار افتر افکت کامپوزیشن است . از دیوار معمولاً جلوه های ویژه از ترکیب نمودن چندین فیلم ایجاد شده بود که این لایه ها باید در آخر کار با هم تلفیق و ترکیب می شدند تا به صورت نهایی یک محصول در بیاید ، البته افراد باید در این کار تخصص مخصوص به خود را داشته باشند . در بخش کامپوزیشن افراد باید لایه های مختلف از یک فیلم را در کنار هم قرار دهند ، تا در این صورت بتوانند اصلاحات رنگی و نوری را که نیاز است بر روی آن ها انجام دهند و به یک ترکیبی که مدنظر آن ها است برسند .

جلوه های ویژه :

به طور کلی به هر عملی که انجام آن در صنعت فیلم سازی ، مشکل باشد و عوامل عادی در فیلمسازی از عهده آن بر می آیند در اینجا است که یک گروه دیگری برای حل مشکل وارد می شود ؛ در واقع بهین کار جلوه های ویژه میگویند اما باید گفت این یکی از تعاریف قدیمی برای جلوه های ویژه است مثلا به ایجاد انفجار در برخی از صحنه ها ، استفاده از سیاهی لشکر ، استفاده نمودن از بدلکاران در صحنه هایی که نیاز به افتادن از ارتفاع و یا درون آب است و تصادفاتی که در برخی از صحنه ها انجام می شود ، می توان اشاره نمود .

امروزه اصطلاح جلوه‌های ویژه به این معنا است که هر آنچه که در ذهن فرد ایجاد شود اما در دنیای واقعی امکان انجام آن وجود نداشته باشد ، گفته می شود ؛ مانند ایجاد یک دنیای خیالی و غیر واقعی وجود ربات های غول پیکر و یا تولید انفجارهای بیش از حد بزرگ .

قابل ذکر است که جلوه های ویژه انواع مختلفی دارد مثلاً جلوه های ویژه بصری و یا جلوه های ویژه میدانی از انواع جلوه های ویژه می باشد در صنعت فیلم سازی برخی از افراد می‌خواهند یک حادثه بسیار به چشم بیاید همانند صحنه انفجار و یا تصادف و گاهی خواهان این هستند که جلوه های ویژه زیاد دیده نشود مانند ایجاد یک سرزمین رویایی اما باید طوری باشد که بیننده اصلا متوجه اینکه این تصاویری که می بیند به صورت مصنوعی تولید شده و وجود خارجی ندارد ، نشود .‌

موشن گرافیک :

یکی از مفاهیمی که بسیار در نرم افزار افتر افکت کارایی دارند ، موشن گرافیک است . این مفهوم به طرح های گرافیکی که دارای حرکات خاص خود است گفته می شود . بیشتر طرح های گرافیکی در گذشته در سطح یک پوستر و یا در سطح یک عکس بود ؛ اما باید گفت با پیشرفت روز افزون این برنامه ، در حال حاضر طرح های گرافیکی متحرک بیشترین کاربرد را دارد . در واقع موشن گرافیک ها معمولاً جهت تبلیغات و تیزر های تلویزیونی و حتی تیتراژ فیلم ها و سریال ها کارایی دارد .

بسیاری از فیلم‌های هالیوودی که هزینه های زیادی برای آن خرج می شود و یا فیلم های جنجالی تمام این ها از نرم افزار افتر افکت جهت تیتراژ فیلم ، میکس ویدیویی ، تیتراژ و به طور کلی جلوه های ویژه خاص خود استفاده می کنند . این نرم افزار با توجه به اینکه شغلی بسیار درآمد زا و پرطرفدار و همچنین دارای بازار کار خوبی است ، علاقه مندان زیادی برای آموزش آن دست بکار شده اند .

دلایل اهمیت یادگیری نرم ‌افزار افتر افکت

در نتیجه یکی از مهمترین اهمیت های یادگیری نرم ‌افزار افتر افکت ، بحث جذابیت آن است ، به همین دلیل علاقه مندان زیادی به دنبال آموزش آن هستند . یکی دیگر از دلایل یادگیری کار با این نرم افزار ، بحث بازار کار آن می باشد ، پس افرادی که هم علاقه و هم استعداد و هم به دنبال کار هستند ، توصیه می شود که کار با نرم افزار افتر افکت را یاد بگیرند .

افراد باید آگاه باشند که برای یادگیری نرم افزار افتر افکت باید زمان زیادی را سپری کنند ؛ چرا که یادگیری این نرم ‌افزار زمانبر است . در واقع راه های متعددی برای یادگیری آن وجود دارد و بهترین روش برای آموزش آن گذراندن دوره مقدماتی است که در این دوره به بررسی اصول افتر افکت می پردازند .

هنگامی که افراد ، اصول اولیه را یاد گرفتند پس از آن به مرحله پیشرفته پا می گذارند و در آنجا شروع به جستجو می‌کنند ، در نتیجه موضوعات مناسب خویش را فرا می‌گیرند .

ممکن است این سوال برای برخی افراد پیش بیاید که بهترین راه و روش برای آموزش نرم افزار افتر افکت چیست ؟

در پاسخ به این سوال خواهیم گفت که بهترین شیوه یادگیری افتر افکت این است که افراد باید در ابتدای کار تکلیف را مشخص کنند یعنی در همان ابتدا باید بدانند که کار اصلی انجام موشن گرافیک است یا این که قصد آموزش جلوه های ویژه برای موزیک ویدیو و فیلم سینمایی و غیره را دارند ؟ وقتی این مسئله را برای خود روشن کنند در واقع هم در زمان و هم در هزینه صرفه‌جویی کرده ‌اند .

به طور کلی هر دوره آموزشی استاندارد افتر افکت بایستی به صورت تعاملی باشد ؛ اما این جمله به چه معناست در پاسخ باید گفت : اشخاص باید همراه با فایل های تمرینی و به همراه استاد به آموزش بپردازند .در واقع وقتی این شیوه برای یادگیری را انتخاب کنند خستگی برای افراد بی معنا می شود و یک دوره ای کاملا جذاب خواهد بود و بدین صورت هم مطالبی که آموزش داده می شود در حافظه بلند مدت افراد ثبت و ضبط شده و هم اینکه پس از تکمیل دوره می ‌توانند به کار عملی بپردازند.

همانگونه که قبلاً گفتیم یکی از مهمترین دلایل یادگیری نرم افزار افتر افکت بازار کار آن است که برای نرم افزار افتر افکت دو زمینه کاری مهیا است :

۱- موشن گرافیک
۲- جلوه های ویژه

برای موشن گرافیک افراد به راحتی می توانند ساخت انیمیشن های دو بعدی برای کسب و کار های مختلف و معرفی آن ها در کمترین زمان البته با بازدهی بسیار بالا انجام دهند . برای جلوه های ویژه افراد می توانند در زمینه موزیک ویدیو ، تیزر های تبلیغاتی و فیلم های سینمایی فعالیت کرد .

بنابراین افراد می توانند هر یک از دوره های آموزش افتر افکت را با توجه به اهداف خود پس از آموزش نرم افزار افترافکت مورد بررسی قرار دهند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به سایت لند جی ایکس مراجعه نمایید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید